Snežienkova 1/A, 971 01 Prievidza
SK
CS
EN

ROZHOVOR: Aké vznikajú chyby pri zavádzaní agilného riadenia?

KATEGÓRIA

 

Zavádzate agilné riadenie projektov? Pozor na tieto chyby!


Agilné riadenie projektov je mantra, ktorú počúvam vo firmách už nejaký čas. Avšak dnes by som sumarizoval moje postrehy, prečo agilné riadenie projektov zatiaľ v mnohých firmách nefunguje.

 

Chyba číslo 1 – Autokratický a silne administratívny spôsob riadenia firmy.

Agilné riadenie projektov nie je vhodné pre každú firmu. Ak je spôsob riadenia ľudí príliš štruktúrovaný a procesný, kde ľudia nemajú slobodu rozhodovania, fungovať to nebude. Pri zavádzaní tohto typu riadenia odporúčam začínať od vrchu – tak, aby top manažéri vedeli, že zmenu musia začať oni.

Chyba číslo 2 -  Nedôvera a nízka úroveň delegovania. 

Táto chyba je úzko spätá s chybou číslo 1. Faktorom úspechu v „agilnom projektovom riadení“ je určite dôvera v ľudí. Uvedomenie, že práve vy máte tých správnych ľudí na správnom mieste.

Chyba číslo 3 – Nedostatočná, resp. uzatvorená komunikácia.

To, čo v spoločnostiach veľmi často počúvam, je: „chýbajú nám informácie, komunikácia vo firme viazne“. Účinným spôsobom na podporu agilného projektového manažmentu je práve otvorenie komunikácie na horizontálnej, vertikálnej, ale aj medzistrediskovej úrovni. Najvhodnejším nástrojom na to sú moderované workshopy, ktoré podľa našich skúseností prinášajú firmám najrýchlejšie výsledky.

Chyba číslo 4 – Očakávanie zrýchlenia procesov. 

V prostredí agilného riadenia projektov by ste sa mali zamerať na to hlavné, teda rýchle dodanie hodnoty zákazníkovi – internému, či externému. Postupovať by ste mali práve bez pevných procesov a silných štruktúr k efektivite. V dnešnej dobe nie je možné, aby sme riadili projekt pre zákazníka v procesoch a celkový cieľ projektu chceli dodať až o tri roky. Toľko už zákazník nechce, ani nebude čakať. Prečo? Lebo konkurencia nespí a klient požaduje hodnotu. Lojalita zákazníka je veľmi ohraničená jeho potrebami a hlavne časovým tlakom, pod ktorým je aj on. Tlak je prenášaný na vás a ak nie ste schopní dodávať dielčie výsledky, ale odvolávate sa na dodanie hotového produktu, klient bude nakupovať inde. Bolo by naivné si myslieť, že ste jediný možný riešiteľ, alebo dodávateľ materiálu, produktu, či služby. 

Chyba číslo 5 - Kopírovanie metodík „agilného projektového riadenia“ z iných firiem.

Dnes v dobe individualizácie predsa staviame na silných stránkach konkrétnej spoločnosti, konkrétneho spolupracovníka, čo vytvára unikátny obraz. Ak máte pracovné tímy takto zostavené, nebude vám vyhovovať riešenie prebrané od iných. Agilné projektové riadenie začína výberom tých správnych ľudí do vašej posádky - od odborných znalostí, cez tímové  roly, až po osobnostné predpoklady. Nasleduje kontinuálne mentorovanie, kaučovanie a vzdelávanie zamestnancov. Kontinuálny proces pokračuje pravidelným rozvíjaním spolupracovníkov prostredníctvom hodnotiacich pohovorov. Tento proces popisuje aj Simon Sinek ako „Infinite game“.


Priamym návodom ako sa týchto piatich chýb vyvarovať je metóda Ver! Uč! Deleguj! Ďakuj!
Ide o konkrétne nástroje na to, aby ste vedeli, komu veriť, koho a ako učiť, čo delegovať a ako prejavovať vďačnosť. Preberáme na našich workshopoch zameraných na Leadership. Tak vidíme sa u vás pri nastavovaní systému „Agilného projektového riadenia“ presne zameraného na vašu spoločnosť.


Martin Zibrín, lektor CeMS.

Odporúčané e-learningy:

:(
Žiadne e-learningy

Podobné články

Ako môžete získať ISO normu?

Ako môžete získať ISO normu?

KATEGÓRIA

ISO normy nie sú voľne dostupné dokumenty. Je možné ich získať iba oficiálnou cestou a my vám poradíme ako a kde.

Zobraziť viac
CQI: Ako splniť požiadavky zákazníkov a zabezpečiť vysokú kvalitu vašich výrobkov

CQI: Ako splniť požiadavky zákazníkov a zabezpečiť vysokú kvalitu vašich výrobkov

KATEGÓRIA

Hodnotenie špeciálnych procesov CQI je nástroj, ktorý môže pomôcť dodávateľom automobilového priemyslu zlepšiť kvalitu ich špeciálnych procesov. CQI hodnotí procesy na základe štandardov AIAG, ktoré pokrývajú širokú škálu špeciálnych procesov, ako je zváranie, nanášanie povlakov a tepelné spracovanie.

Zobraziť viac
Čo je to NIST a ako súvisí s ISO/IEC 27001

Čo je to NIST a ako súvisí s ISO/IEC 27001

KATEGÓRIA

Oba štandardy poskytujú množstvo bezpečnostných kontrol, ktoré pomáhajú organizáciám chrániť svoje informácie. NIST a ISO/IEC 27001 sú kompatibilné a navzájom sa dopĺňajú. NIST poskytuje technické detaily pre implementáciu bezpečnostných kontrol, ktoré sú odporúčané v ISO/IEC 27001.

Zobraziť viac
Assessment a jeho aktuálne trendy

Assessment a jeho aktuálne trendy

KATEGÓRIA

V oblasti assessmentu existuje niekoľko aktuálnych trendov, ktoré odrážajú pokrok v technológiách, zmeny v pracovnom prostredí a potreby moderných organizácií. Moderné trendy v assessmente zahŕňajú digitalizáciu, dôraz na mäkké zručnosti, personalizované hodnotenie a využitie dátovej analýzy.

Zobraziť viac

Newsletter