Teambuildingy sa za posledné roky stali súčasťou väčšiny fungujúcich firiem. Zorganizovať dobrý teambuilding nie je vôbec jednoduché. Čo môže byť zaujímavé pre jedného zamestnanca, nemusí zaujímať druhého. V rámci organizačnej štruktúry sa nachádzajú ľudia rôznych vekových skupín, majú rôzne záľuby. Ak sú Vaši kolegovia v pokročilejšom veku, rafting a iné adrenalínové dobrodružstvá nie sú pre nich za odmenu, ale skôr naopak.
Bežne sa teambuildingy organizujú najmä za odmenu pre zamestnancov ako pochvala za dobre vykonanú prácu. Nie je to zlé, ale dá sa z nich vyťažiť oveľa viac. Teambuilding môže slúžiť ako výborný nástroj na utuženie tímovej práce a zvýšenie motivácie zamestnancov. Spája zamestnancov, motivuje ich vytváraniu pozitívneho pracovného prostredia a lepším výsledkom. Pomáha zlepšovať vnútornú komunikáciu, produktivitu, morálku na pracovisku a pomáha zamestnancom lepšie sa spoznávať.
Motivácia zamestnancov je zložitá téma. Nefinančné formy motivácie akou je aj teambuilding môžu výraze zlepšiť výkony a atmosféru v spoločnosti. Bez dostatočnej finančnej motivácie to budete mať ťažké.
Treba si však uvedomiť, že neexistuje presný návod ako zorganizovať teambuiding, ktorý motivuje naozaj každého. Pozrime sa na pár tipov, ktoré je potrebné spĺňať pokiaľ chceme teambuilding používať ako motivačný nástroj:
Tak ako v pracovnom nasadení, aj pri teambuildingu sa odporúča tvoriť menšie tímy. Väčšie tímy narážajú na väčšie prekážky. Riaditeľ Amazonu Jeff Bezos to pekne vystihol vo svojej teórii: “two pizza rule” (v preklade niečo ako pravidlo 2 pízz). Hovorí o tom, že keď nedokážete nakŕmiť Váš pracovný tím, dvoma pizzami, Váš tím je príliš veľký na to aby bol produktívny. Platí to aj pri teambuildingu – čakať pol hodinu kým budete na rade v strieľaní zo vzduchovky nie je zábavné.
Na utuženie tímu a zvýšenie motivácie určite odporúčame stále viac populárne escape room a ďalšie aktivity spojené s hľadaním riešenia – rôzne hry inšpirované Pevnosťou Boyard. Výbornou možnosťou je aj športový deň alebo rodinný deň. Zaujímavou možnosťou teambuidlingu je možnosť spojenia so osobnostným rozvojom a motiváciou zamestnancov alebo aj predstavením nových výziev, zaujímavých projektov, motivačných súťaží a ďalšieho smerovania spoločnosti.
Rady na záver
Považujte teambuilding za plnohodnotný projekt ako ktorýkoľvek iný vo firme. Venujte dostatočný čas jeho príprave. Urobte si analýzu Vašich zamestnancov, nespoznávajte sa až na teambuildingu. Veľmi nešťastné riešenie je delegovať organizáciu na niekoho, kto o dianí vo firme nemá ani šajnu resp. vie o nej len veľmi málo. Takýto teambuilding nedopadne dobre. Ak teambuilding z časových alebo iných dôvodov zadáte externej spoločnosti dbajte na čo najpodrobnejší opis Vašej spoločnosti, vzťahov medzi pracovníkmi a cieľov, ktoré chcete teambuildingom dosiahnuť.
V súčasnosti existuje množstvo spoločností, zaoberajúcich sa organizovaním teambuildingov. Neradi by sme všetkých hádzali do jedného vreca. Iste sa medzi nimi nájdu aj skutoční profesionáli, ale kto pozná pomery vo Vašej firme lepšie ako Vy čo ste jej súčasťou?
Viac informácií o príprave teambuildingov sa dozviete na našich kurzoch:
PERSONALISTIKA II- Zlepšovanie procesov v HR, oceňovanie zamestnancov, teambuildingy
Oba štandardy poskytujú množstvo bezpečnostných kontrol, ktoré pomáhajú organizáciám chrániť svoje informácie. NIST a ISO/IEC 27001 sú kompatibilné a navzájom sa dopĺňajú. NIST poskytuje technické detaily pre implementáciu bezpečnostných kontrol, ktoré sú odporúčané v ISO/IEC 27001.
Zobraziť viacV oblasti assessmentu existuje niekoľko aktuálnych trendov, ktoré odrážajú pokrok v technológiách, zmeny v pracovnom prostredí a potreby moderných organizácií. Moderné trendy v assessmente zahŕňajú digitalizáciu, dôraz na mäkké zručnosti, personalizované hodnotenie a využitie dátovej analýzy.
Zobraziť viacPersonalisti používajú headhunting na identifikáciu a oslovenie kandidátov, ktorí by mohli byť ideálne pre kľúčové pozície vo firme. Táto metóda je obzvlášť užitočná pre vysoko špecializované alebo strategické úlohy, kde je ťažké nájsť vhodných kandidátov iba prostredníctvom tradičných náborových kanálov.
Zobraziť viacPohľad na podnikanie sa dnes mení. Rozhodujúce nie sú len zisky, či spokojnosť klientov, ale aj prístupy a postoje podnikateľov a správanie sa spoločností. Zodpovedné podnikanie sa zameriava aj na aktívnu ochranu životného prostredia, zabezpečenie vhodných pracovných a sociálnych podmienok zamestnancov a klientov a vhodné zásady podnikania.
Zobraziť viac