V článku sa dočítate o čom je norma ISO 41001 Facility management – systém manažérstva, pre ktoré organizácie je vhodná, na čo slúži a aký je postup pre úspešné zavedenie normy.
Norma ISO 41001 bola vydaná v novembri 2018, čím sa radí medzi novovzniknuté normy radu ISO. Definuje požiadavky na facility management spolu s návodom na použitie. Je zameraná na organizácie, ktoré vykonávajú správu budov tzv. facility management.
V prípade normy ISO 41001 sa jej požiadavky nevzťahujú konkrétne na žiadny sektor. Norma je určená pre všetky typy organizácií (verejný aj súkromný sektor).
Norma pomôže organizáciám, ktoré vykonávajú nejaký prvok zo správy budov v rôznych smeroch zavedením spoločného prístupu a súborov procesov, na ktoré sa možno odvolávať. Spoločnosti vykonávajúce údržbu budov majú veľký vplyv na ochranu zdravia a bezpečnosť pracovníkov na pracovisku. Norma ISO 41001 organizácií pomôže znížiť dopad na životné prostredie ale aj výrazne ušetriť náklady spojené so správou zlepšením efektivity procesov.
V prípade, že organizácie využívajú outsourcing správy budov môžu od svojich dodávateľov požadovať aby mali implementovanú normu ISO 41001. Dodávatelia správy budov, ktorí budú mať zavedenú normu ISO 41001 poskytnú dostatočné záruky pokiaľ ide o prístup a procesy podľa akých pracujú.
Správa budov sa stáva stále zložitejšou činnosťou každej organizácie. V prípade, ak má organizácia možnosť štandardizovať procesy na správu budov zlepšuje sa jej efektivita. Zavedením normy ISO 41001 pomôže zabezpečiť aj zhody s právnymi požiadavkami týkajúce sa udržateľnosti energie a emisií.
Pomocou štandardov znížite mieru vzniku chýb zavinených ľudskou činnosťou a zlepšíte ochranu životov a zdravia pri práci svojim zamestnancom a návštevníkom budov.
Zdroj:
Viac informácií o možnosti certifikácie systému manažérstva podľa normy ISO 41001 - facility management nájdete na našej stránke TU.
Vďaka nášmu partnerovi LAW & POLITICAL SCIENCE AGENCY s.r.o. (L&P s.r.o.) Vám spoločne ponúkame služby (odborné školenia, školenia soft skills, poradenstvo a špecializované audity) v režime 100% náhradného plnenia.
Zobraziť viac60% z Top 10 nezhôd identifikovaných audítormi certifikačných orgánov v organizáciách uplatňujúcich automobilovú normu IATF16949:2016 koncom roku 2019 sa týkalo oblasti aplikácie kľúčových nástrojov tzv. Core Tools. Ktoré to sú a aké sú najčastejšie problémy sa dočítate v článku.
Zobraziť viacPri oboch typoch auditov (interné aj externé) sú audity vykonávané tímom kompetentných audítorov spĺňajúcich požiadavky kapitoly 7. Kompetentnosť audítorov - normy ISO 19011 v zložení Vedúci audítor a Audítori. Externí audítori musia navyše spĺňať požiadavky uvedené v „Tabuľke vedomostí a schopností audítora“ v zmysle ISO/IEC 17021-1.
Zobraziť viacAké sú najčastejšie problémy podľa výsledkov z auditov tretích strán (certifikačné orgány) v IATF svetovej databáze pre organizácie uplatňujúce požiadavky automobilovej normy IATF16949:2016
Zobraziť viac