V článku sa dočítate o čom je norma ISO 41001 Facility management – systém manažérstva, pre ktoré organizácie je vhodná, na čo slúži a aký je postup pre úspešné zavedenie normy.
Norma ISO 41001 bola vydaná v novembri 2018, čím sa radí medzi novovzniknuté normy radu ISO. Definuje požiadavky na facility management spolu s návodom na použitie. Je zameraná na organizácie, ktoré vykonávajú správu budov tzv. facility management.
V prípade normy ISO 41001 sa jej požiadavky nevzťahujú konkrétne na žiadny sektor. Norma je určená pre všetky typy organizácií (verejný aj súkromný sektor).
Norma pomôže organizáciám, ktoré vykonávajú nejaký prvok zo správy budov v rôznych smeroch zavedením spoločného prístupu a súborov procesov, na ktoré sa možno odvolávať. Spoločnosti vykonávajúce údržbu budov majú veľký vplyv na ochranu zdravia a bezpečnosť pracovníkov na pracovisku. Norma ISO 41001 organizácií pomôže znížiť dopad na životné prostredie ale aj výrazne ušetriť náklady spojené so správou zlepšením efektivity procesov.
V prípade, že organizácie využívajú outsourcing správy budov môžu od svojich dodávateľov požadovať aby mali implementovanú normu ISO 41001. Dodávatelia správy budov, ktorí budú mať zavedenú normu ISO 41001 poskytnú dostatočné záruky pokiaľ ide o prístup a procesy podľa akých pracujú.
Správa budov sa stáva stále zložitejšou činnosťou každej organizácie. V prípade, ak má organizácia možnosť štandardizovať procesy na správu budov zlepšuje sa jej efektivita. Zavedením normy ISO 41001 pomôže zabezpečiť aj zhody s právnymi požiadavkami týkajúce sa udržateľnosti energie a emisií.
Pomocou štandardov znížite mieru vzniku chýb zavinených ľudskou činnosťou a zlepšíte ochranu životov a zdravia pri práci svojim zamestnancom a návštevníkom budov.
Zdroj:
V dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viacCyber Resilience Act je nové nariadenie EÚ, ktoré prináša tvrdšie pravidlá pre kybernetickú bezpečnosť produktov s digitálnymi prvkami. Týka sa aj Vás?
Zobraziť viacPredtým ako si predstavíme rôzne typy auditov je dôležité vysvetliť, čo je audit a aká je jeho úloha.
Zobraziť viacSlovenská republika stojí pred významnou zmenou v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Novela zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2025, priniesla viaceré dôležité zmeny pre firmy aj verejné inštitúcie.
Zobraziť viac