Riadenie rizík je sústavná, opakujúca sa činnosť navzájom previazaných aktivít, ktorých cieľom je riadiť potenciálne riziká, teda obmedziť pravdepodobnosť ich výskytu alebo znížiť ich vplyv. Netreba ale zabúdať aj nato, že riziko nastane aj vtedy, ak organizácia neriadi svoje príležitosti a nehľadá nové možnosti uplatnenia sa na trhu.
Jednou z hlavných zmien v novej norme ISO 9001:2015 je myslenie založené na rizikách. Riadenie rizík nahrádza preventívne opatrenia. Riadenie rizík je zahrnuté v požiadavkách pre návrh, implementáciu, udržiavanie a neustále zlepšovanie systému manažérstva kvality.
V norme ISO 9001:2015 sa nachádzajú dve nové kapitoly, ktoré úzko súvisia s riadením rizík. Bod normy 4 – Súvislosti organizácie, slúži ako vstup do procesu riadenia rizík. Organizácia v tomto bode musí určiť externé aj interné záležitosti, ktoré sú relevantné pre jej účel a strategické smerovanie a ktoré vplývajú na jej schopnosť dosiahnuť zamýšľaný výsledok vlastného systému manažérstva kvality.
Samotné riadenie rizík je opísané v bode normy 6 – Plánovanie:
6.1 Opatrenia na zvládanie rizík a príležitostí. Organizácia musí určiť riziká a príležitosti, ktoré potrebuje aby zaistila chod organizácie. Taktiež organizácia musí plánovať opatrenia na zvládnutie týchto rizík a príležitostí.
Pomocou riadenia rizík sa zvyšuje pravdepodobnosť, že organizácia bude dosahovať svoje ciele a dokáže zabezpečiť spokojnosť zákazníka.
Medzi najznámejšie metódy riadenia rizík patria:
Medzi analytické techniky použiteľné pre identifikáciu potenciálnych rizík možno zaradiť:
Základné štandardy v oblasti riadenia rizík:
ZDROJE:
Dokumentácia hrá dôležitú úlohu pri dosahovaní cieľov ISO 9001. Riadenie dokumentácie je súčasťou samotného systému manažérstva kvality. Riadenie dokumentácie zahŕňa procesy a postupy na vytvorenie, aktualizáciu, schvaľovanie, distribúciu, uchovávanie a kontrolu týchto dokumentov.
Zobraziť viacISO / IEC 17025 je norma, ktorá sa vzťahuje na laboratóriá rôznych odvetví a zabezpečuje, že sú v praxi dodržiavané štandardy pre laboratórne testovanie a kalibráciu.
Zobraziť viacZamestnávateľským organizáciám hrozí za porušenie niektorých povinností vyplývajúcich zo zákona pokuta až do výšky 100-tisíc eur. Navrhovaná legislatíva nadobúda účinnosť 1. apríla 2023, pričom účinnosť niektorých ustanovení by bola odložená do 31. septembra 2023.
Zobraziť viacAk ste už niekedy zvažovali získať certifikáciu podľa jedného alebo viacerých systémov manažérstva ISO, možno ste už počuli, že „je to príliš nákladné“, alebo ste po krátkom prieskume dospeli k záveru, že je to nepotrebné vzhľadom na veľkosť vašej firmy a odvetvie v ktorom podnikáte.
Zobraziť viac