Snežienkova 1/A, 971 01 Prievidza
sk
cs
en
de
13.05. sa uskutoční webinár - AI governance: Urobte z chaosu systém. Praktické dôsledky AI na rôzne oblasti riadenia firiem. Zľava 50% pre zákazníkov CeMS! Viac informácií TU.

Revízia normy ISO 19011:2018

KATEGÓRIA
|
AUTOR

 

ISO 19011:2011 Návod na auditovanie systému manažérstva

teraz

ISO 19011:2018 Smernica pre auditovanie systémov manažérstva

 

Organizácie sa čoraz viac obracajú na systémy manažérstva s cieľom dosiahnuť vyššiu efektivitu a šetriť čas a peniaze. Mnoho spoločností má niekoľko rôznych systémov manažérstva, z ktorých každý sa zameriava na rôzne oblasti, ako napríklad IT, informačnú bezpečnosť, manažment kvality a životného prostredia. 

Aby bolo možné čo najlepšie využívať systém manažérstva a zabezpečiť neustále zlepšovanie, musia sa uskutočňovať pravidelné audity. Nie je to ľahká úloha, ak má väčšina organizácií, niekoľko systémov manažérstva, ktoré však v nedávnom období prešli aktualizáciou napr. ISO 9001 a ISO 14001. Auditovanie týchto systémov musí zohľadňovať harmonizačný proces vydaných štandardov. 

Medzinárodná norma pre systémy manažérstva auditu ISO 19011 bola 3.7.2018 aktualizovaná a publikovaná Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO).  Je to už tretie vydanie, ktoré ruší a nahrádza druhé vydanie (ISO 19011: 2011), ktoré bolo technicky revidované.

ISO 19011 sa vzťahuje na všetky organizácie, ktoré potrebujú vykonávať interné alebo externé audity systémov manažérstva. Je určená pre širokú základňu potenciálnych používateľov, vrátane audítorov, organizácií, ktoré implementujú systémy manažérstva a organizácie, ktoré potrebujú vykonávať audity systémov manažérstva zo zmluvných alebo z  regulačných dôvodov. 

Uplatňovanie ISO 19011 na iné typy auditov ako systémov manažérstva je možné za predpokladu, že sa osobitná pozornosť venuje špecifickej potrebnej kvalifikácii.

 

Hlavné rozdiely v porovnaní s druhým vydaním sú nasledovné:

  • zosúladenie termínov a definícii s definíciami používanými v iných už revidovaných normách,
  • doplnenie prístupu založeného na riziku do princípov auditovania,
  • rozšírenie usmernení o riadení programu auditu vrátane rizika programu auditu,
  • rozšírenie usmernení o vykonávaní auditu, najmä v časti o plánovaní auditu,
  • rozšírenie všeobecných požiadaviek na kompetentnosť audítorov,
  • úprava terminológie s cieľom zohľadniť proces a nie objekt ("vec"),
  • odstránenie prílohy obsahujúcej požiadavky na odbornú spôsobilosť pre audit špecifických disciplín systému manažérstva (kvôli veľkému počtu individuálnych noriem systému manažérstva by nebolo praktické zahrnúť požiadavky na kvalifikáciu pre všetky disciplíny),
  • rozšírenie prílohy A s cieľom poskytnúť usmernenia týkajúce sa nových koncepcií, ako sú súvislosti organizácie, vodcovstvo a záväzok, virtuálne audity, zhoda a dodávateľský reťazec.

 

Zmyslom revízie noriem je aby boli i naďalej poskytované účinné pokyny na riešenie zmien na trhu, vyvíjajúcich sa technológií a mnohých nových noriem systému manažérstva, ktoré boli nedávno uverejnené alebo revidované. 
 

Podobné články

Aké zmeny aktuálne schválilo EÚ pre firmy ku ESG? Čo znamená OMNIBUS?

Aké zmeny aktuálne schválilo EÚ pre firmy ku ESG? Čo znamená OMNIBUS?

KATEGÓRIA

V posledných dňoch a týždňoch sa v súvislosti s problematikou ESG veľmi často diskutuje aj téma OMNIBUS. Čo to znamená? Povieme si viac...

Zobraziť viac
Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

KATEGÓRIA

Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?

Zobraziť viac
Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

KATEGÓRIA

Falšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.

Zobraziť viac
Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

KATEGÓRIA

Na konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.

Zobraziť viac

Newsletter