Snežienkova 1/A, 971 01 Prievidza
sk
cs
en
de
13.05. sa uskutoční webinár - AI governance: Urobte z chaosu systém. Praktické dôsledky AI na rôzne oblasti riadenia firiem. Zľava 50% pre zákazníkov CeMS! Viac informácií TU.

Pre koho je určený systém manažérstva udržateľnosti podujatí podľa ISO 20121

KATEGÓRIA
|
AUTOR

 

V článku sa oboznámite s normou ISO 20121, zistíte na čo je zameraná a kto by mohol využiť normu vo svojej organizácií. Oboznámite sa s výhodami normy a taktiež základné rady ako začať s implementáciou. 

 

Na čo je zameraná norma ISO 20121?

Medzinárodná norma ISO 20121 špecifikuje požiadavky na systém manažérstva udržateľnosti podujatí pre akýkoľvek typ podujatí alebo aktivít súvisiacich s podujatím a poskytuje usmernenie o súlade s týmito požiadavkami.

Táto medzinárodná norma bola navrhnutá s cieľom pomôcť organizáciám a jednotlivcom zlepšiť, skvalitniť a štandardizovať podmienky udržateľnosti ponúkaných služieb súvisiacich s podujatiami, ktoré organizujú pre zákazníkov, resp. účastníkov podujatí a sú niekedy svojou povahou charakterizované pozitívnymi aj negatívnymi sociálnymi, ekonomickými a environmentálnymi vplyvmi. 

 

Pre koho je určené ISO 20121?

ISO 20121 sa vzťahuje sa na všetky typy a veľkosti organizácií, ktoré sa podieľajú na navrhovaní, realizovaní podujatí a prispôsobuje sa rôznym geografickým, kultúrnym a spoločenským podmienkam a rieši  odvetvia podujatí vo všetkých troch rozmeroch udržateľnosti a vo všetkých štádiách dodávateľského reťazca, ktorými sú:

  • Organizátori podujatí
  • Majitelia podujatí
  • Pracovníci
  • Dodávateľský reťazec podujatia
  • Účastníci, ktorí sa aktívne podieľajú na obsahu podujatia
  • Účastníci, ktorí prijímajú obsah alebo službu
  • Regulačné orgány
  • Komunity

 

Aké sú výhody normy ISO 20121?

Pre organizácie so súčasnými systémami manažérstva je vhodné integrovať požiadavky tejto medzinárodnej normy do svojich existujúcich systémov. 

Integrovanie  ISO 20121 pomôže každej organizácii:

  • cieľavedome pokračovať a finančne rásť
  • stať sa sociálne zodpovednejšími
  • znížiť environmentálnu stopu svojich aktivít

Obchodná výhoda  
Organizovanie podujatí procesne riadeným prístupom hospodárskych, environmentálnych a sociálnych vplyvov za súčasného monitorovania, merania a analyzovania, poskytuje príležitostí na efektívne využívanie  zdrojov v rámci riadenia dodávateľského reťazca a zníženie nákladovosti podujatí.

Reputačná výhoda 
Použitie uznávaného medzinárodného rámca udržateľnosti manažérstva udalostí umožní organizáciám 
preukazovať svoje kroky organizovania podujatí  dôveryhodným a transparentným spôsobom.

 

Ako normu ISO 20121 implementovať?

Implementácia normy ISO 20121 je uľahčená, pretože je založená na známych a uznávaných normách ISO 9001 (systém manažérstva kvality) a ISO 14001 (systém environmentálneho manažérstva) vrátane prístupu PDCA cyklu.
Organizácie, ktoré úspešne implementujú požiadavky normy, sa budú môcť uchádzať o nezávislé uznanie ich dosiahnutého výsledku prostredníctvom procesu nazvaného "Certifikácia".

 

Bližšie informácie o systéme udržateľnosti podujatí ISO 20121.

Podobné články

Aké zmeny aktuálne schválilo EÚ pre firmy ku ESG? Čo znamená OMNIBUS?

Aké zmeny aktuálne schválilo EÚ pre firmy ku ESG? Čo znamená OMNIBUS?

KATEGÓRIA

V posledných dňoch a týždňoch sa v súvislosti s problematikou ESG veľmi často diskutuje aj téma OMNIBUS. Čo to znamená? Povieme si viac...

Zobraziť viac
Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

Optimalizácia logistických procesov - 1. časť: Databázy

KATEGÓRIA

Základom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?

Zobraziť viac
Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

Falošná dubajská čokoláda: Ako sa vyhnúť napodobenine!

KATEGÓRIA

Falšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.

Zobraziť viac
Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

Navrhované zmeny v ESG a dobrovoľné štandardy

KATEGÓRIA

Na konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.

Zobraziť viac

Newsletter